Laboratoria referencyjne IDEXX
ZBADAJ WIĘCEJ

Stosunek białka do kreatyniny w moczu
Test z wybory w badaniu białkomoczu
Stosunek białka do kreatyniny w moczu (stosunek UPC) umożliwia dokładny i w pełni ilościowy pomiar białkomoczu w odróżnieniu od testu paskowego, który jest mniej czułą i mniej swoistą metodą wykrywania białka w moczu.
Studium przypadku: Muriel
9-letnia kotka
Muriel zjawiła się w szpitalu z powodu łagodnej PU/PD, przejściowe wymiotów (czasem w wymiocinach znajdowały się włosy) oraz utraty masy ciała.
- Pacjent: 9-letnia kotka
- Zgłoszone dolegliwości: łagodne PU/PD, przejściowe wymioty (niekiedy włosy w wymiocinach), utrata masy ciała
- Badanie fizykalne: Umiarkowany kamień nazębny, sierść zmierzwiona, ubrudzony ogon (oznaka biegunki), tachykardia, suche błony śluzowe, niewielkie fałdy skórne (szacunkowe odwodnienie: 5% do 7%), guzowate zgrubienie tarczycy wyczuwalne w badaniu palpacyjnym.
Dlaczego UPC
Oznaczenie stosunku UPC jest prostym badaniem, pozwalającym zmierzyć ilość białka traconego przez nerki i ocenić, czy ta utrata stanowi zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia.
Białkomocz jest poważnym objawem, bowiem jego występowanie związane jest z poważniejszym przebiegiem choroby. Wykazano, że wartość stosunku UPC jest istotnie skorelowana ze stanem pacjenta – im wyższa wartość stosunku UPC, tym gorsze rokowanie.
Stosunek UPC jest idealnym badaniem, umożliwiającym:
- Wykrycie białkomoczu oraz zmierzenie jak długo i na jakim poziomie się utrzymuje
- Podjęcie odpowiedniej terapii i monitorowanie wyników leczenia
Algorytm UPC
Według wytycznych IRIS, u pacjentów ze zdiagnozowaną przewlekłą chorobą nerek (CKD) należy określić stopień jej zaawansowania, sprawdzając, czy u pacjenta występuje białkomocz i nadciśnienie.

Informacje o UPC
Stosunek UPC normalizuje stężenie białka w moczu w odniesieniu do zmienności stężenia moczu.
Pacjent z CKD, z zachowaną zdolnością zagęszczania moczu:
Pacjent z CKD, z utraconą zdolnością zagęszczania moczu:
Zgodnie z wynikami naszych badań, stopień białkomoczu przy pierwszym rozpoznaniu choroby nerek jest przydatny przy przewidywaniu przeżywalności. Istnieje gradacja: im niższe stężenie białka w moczu, tym dłużej będzie żył kot.
Jonathan Elliott, Vice-Principal (Badania naukowe i innowacje) Royal Veterinary College, University of London
MA, Vet MB, PhD, Cert SAC, Dip ECVPT, MRCVS
Streszczenia artykułów naukowych
Wspólne oświadczenie Forum ACVIM 2004
Dużo uwagi poświęcono roli białkomoczu w diagnozowaniu choroby nerek.
Najwybitniejsi specjaliści w dziedzinie nefrologii weterynaryjnej przedstawili 28 lipca 2004 r. Wspólne oświadczenie Forum ACVIM (małe zwierzęta): „Assessment and Management of Proteinuria in Dogs and Cats”. W tym 18-stronicowym dokumencie przedstawiono najnowsze badania na temat obecności białka w moczu oraz definicję i klasyfikację białkomoczu, jak najlepiej wykrywać go i oceniać, jakie są skutki przetrwałego białkomoczu, kiedy i w jaki sposób przeprowadzać badania w kierunku białkomoczu i jak powinna wyglądać odpowiedź kliniczna lekarzy weterynarii w przypadku rozpoznania białkomoczu.
Zależność między czasem przeżycia a wydalaniem białka z moczem u kotów z zaburzeniami czynności nerek oraz/lub nadciśnieniem
Stopień białkomoczu jest predyktorem czasu przeżycia kotów z CKD.
Oprócz monitorowania białkomoczu i oceny odpowiedzi na terapię, stosunek UPC może być używany do określania przybliżonego czasu przeżycia kota. Czym większe nasilenie białkomoczu, tym krótszy czas przeżycia pacjenta.
Białkomocz a choroba nerek – dyskusja okrągłego stołu
Jest to dyskusja najwybitniejszych na świecie specjalistów w dziedzinie nefrologii oraz praktyków na temat choroby nerek i proteinurii.
Zawiera ona przydatne informacje na temat częstości występowania chorób nerek u psów i kotów, a także praktyczne informacje o diagnozowaniu, leczeniu i monitorowaniu choroby nerek u psich i kocich pacjentów.
Najczęściej zadawane pytania na temat stosunku UPC
Oznaczenie stosunku UPC jest prostym badaniem, pozwalającym zmierzyć ilość białka traconego przez nerki i ocenić, czy ta utrata stanowi zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia. Test polega na zbadaniu ilości białka i kreatyniny w próbce moczu i wykonaniu matematycznej operacji dzielenia ilości białka przez ilość kreatyniny.
Test IDEXX UPC Ratio mierzy utratę białka przez nerki. Pozwala wykryć bardzo niskie stężenie białka (>5 mg/dl) w próbkach moczu psów i kotów. Mierząc również stężenie kreatyniny w moczu i obliczając stosunek ilości białka do kreatyniny w moczu, test IDEXX UPC Ratio umożliwia pomiar utraty białka z moczem i automatycznie koryguje uzyskaną wartość, uwzględniając zmienność ilości moczu i jego stężenie.
Kreatynina jest produktem ubocznym metabolizmu mięśni. Kreatynina jest wydalana z moczem w mniej więcej stałym tempie, co oznacza, że można jej używać jako standardu do porównań z innymi substancjami, które także są wydalane z moczem.
W przypadku tego testu stężenie kreatyniny jest wykorzystywane do standaryzacji stężenia białka w moczu, stężenie to zmienia się bowiem w zależności od stopnia nawodnienia pacjenta.
Przejściowa utrata niewielkiej ilości białka przez nerki może nie mieć istotnego znaczenia, jeśli poza tym nerki pracują sprawnie i wytwarzają odpowiednio zagęszczony mocz. Jeśli jednak dochodzi do zaburzenia czynności nerek, a mocz jest rozrzedzony, to nawet niewielkie ilości białka w moczu można uznać za nieprawidłowość, wymagającą dokładniejszego zbadania. Tracenie znacznej ilości biała oraz/lub tracenie go przez długi czas jest powodem do niepokoju, ponieważ oznacza, że nerki nie pracują prawidłowo. Jest to niepokojące także dlatego, że organizm traci białko, które jest cennym materiałem, potrzebnym do utrzymywania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia.
Nie. Białko może pojawić się w moczu także, jeśli dojdzie do zakażenia lub krwawienia w którejkolwiek części układu moczowego. Białko, którego obecność jest spowodowana stanem zapalnym lub krwawieniem, nie jest tak bardzo niepokojące, ponieważ białkomocz ustąpi po wyeliminowaniu leżącego u jego podstaw problemu. To właśnie dlatego wraz z badaniem stosunku UPC potrzebne jest badanie osadu moczu; „czysty” osad moczu jest potrzebny, aby można było mieć pewność, że każde wykrywane później białko jest pochodzenia nerkowego.
Nie. Stosunek UOPC należy oznaczać tylko w moczu pozbawionym zawartości krwi i komórek zapalnych. Należy przeprowadzić pełne badanie moczu i analizę osadu, aby stwierdzić, czy próbka nadaje się do testu UPC Ratio. Obecność krwi i komórek zapalnych w moczu może dać fałszywie wysoki wynik w teście UPC Ratio, wskazując na chorobę nerek, której w istocie nie ma.
Wyniki testu UPC Ratio należy interpretować w kontekście wyników innych testów oceniających czynność nerek, takich jak UREA, CREA i SDMA.
Zalecamy, aby przy interpretacji wyników testu UPC Ratio korzystać z wytycznych IRIS.
Pomoc
+48 22 853 40 01
Formularze i inne zasoby
Korzystaj ze wskazówek dotyczących próbek, formularzy, artykułów i innych materiałów Laboratoriów Referencyjnych IDEXX.
Menu testów
Przeszukaj Menu testów , znajdziesz tam obszerną ofertę Laboratoriów Referencyjnych IDEXX.
Bibliografia
- Elsemore DA, Geng J, Flynn L, et al. Enzyme-linked immunosorbent assay for coproantigen detection of Trichuris vulpis in dogs. J Vet Diagn Invest. 2014; 26(3):404-411.